DROGA KRZYŻOWA - ROZWAŻANIA

Droga Krzyżowa Rozważania Paulinianum M
droga krzyzowa 2024 21

WYDARZENIA

Zapraszamy do obejrzenia relacji z życia naszej parafii

Droga Krzyżowa ulicami Parafii 2024 

Niedziela Palmowa 2024 

MODLITWA RÓŻAŃCOWA

Nieustanna modlitwa różańcowa o zatrzymanie epidemii korona wirusa 0d 25 marca 2020 roku. Koła Żywego Różańca zapraszają do podjęcia nieustającej modlitwy w intencji zatrzymania pandemii na całym świecie.

Szczegóły inicjatywy w linku

BUDOWA KOŚCIOŁA

Budujemy  ten kościół, abyśmy nie byli sami, by Chrystus towarzyszył naszym krokom, był w radościach i troskach dnia codziennego. Ta świątynia będzie świadectwem naszej wiary w Boga dla przyszłych pokoleń.

Czytaj więcej 

Boże Ciało 2022
W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Godne uwagi jest to, że najstarsza nazwa tej uroczystości brzmiała "festum Eucharistiae" - "święto Eucharystii". Boże Ciało stwarza wspaniałą okazję do rozważania tajemnicy Eucharystii, jest okazją do zamanifestowania naszej wiary wobec Najświętszego Sakramentu. Jest to "sakrament miłosierdzia, znak jedności, węzeł miłości, uczta paschalna, w której pożywamy Chrystusa, w której dusza napełnia się łaską i otrzymuje zadatek przyszłej chwały" (Konstytucja o liturgii świętej, 47).

     

Więcej zdjęć

Boże Ciało 2018

Święto jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy i przeistoczenia chleba w Ciało, a wina w Krew Jezusa Chrystusa. Jego pełna nazwa liturgiczna to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W Polsce obchodzimy to święto od 1320 roku. W procesji otwarcie pokazujemy światu: "...Chrystusa zmartwychwstałego, który idzie pośród nas i prowadzi nas do Królestwa Niebieskiego. Nie jest On bowiem zarezerwowany dla nielicznych, lecz przeznaczony dla wszystkich.." (Papież Benedykt XVI)

    

Więcej zdjęć

Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii 2018

To już tradycja, że tydzień przed Wielkim Piątkiem ulicami Marek przejdzie Droga Krzyżowa. Jest to okazja do przygotowania się do świąt Wielkiej Nocy. To również czas refleksji i zadumy oraz możliwość zamanifestowania swojej wiary.

DSC 0646 m droga krzyzowa 2018 1

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 2016

Uroczystość Bożego Ciała jest uczczeniem Boskiego Ciała i Krwi Chrystusa. Pomysłodawczynią tej Uroczystości jest św. Julianna z Cornillion (1193-1258). Była ona przełożoną sióstr augustianek w Mont Cornillion koło Liege. W 1245 roku św. Julianna doznała objawień w których Chrystus zapragnął aby ustanowiono dzień w którym cały Kościół obchodziłby Uroczystość Jego Ciała i Krwi. "Witaj, Jezu, Synu Maryi, Tyś jest Bóg prawdziwy w Świętej Hostyi” – śpiewamy z roku na rok tę eucharystyczną pieśń – nasze wyznanie wiary, naszą deklarację wiary. Bo święto Bożego Ciała jest świętem wspólnoty. Jest manifestacją publiczną naszej wiary w zbawczą obecność Chrystusa. Jest świadectwem, które dajemy wobec siebie, wobec wspólnoty diecezjalnej i parafialnej, wobec naszego miasta, wobec Ojczyzny.

Boze_Cialo_2016_1.jpg   Boze_Cialo_2016_2.jpg

Więcej zdjęc pod tym linkiem i film

Marsz dla życia i rodziny 2016

8 maja 2016 r. odbył się Marsz "KIERUNEK ŻYCIE I RODZINA”, którego organizatorem była Fundacja WZRASTAJ Edukacja Kultura Sport. Marsz wyruszył o godz. 12.30 spod parafii a zakończył się w parku miejskim im. Schuberta w Ząbkach.  Celem marszu było zamanifestowanie poparcia dla tradycyjnie rozumianej rodziny i ochrony życia każdego człowieka. W parku miiejskim w Ząbkach spotkały sie trzy marsze z Marek, Ząbek i Zielonki . po marszu odbył się Festyn Rodzinny z licznymi atrakcjami dla dzieci oraz koncertem zespołu Wyrwani z Niewoli.

IMG_0105m.jpg IMG_0100_m.jpg

Więcej zdjęc pod tym linkiem lub film z marszu link

 Msza Rezurekcyjna 2016

Wielkanoc to najważniejsze święta w całym roku liturgicznym Kościoła. Zmartwychwstanie Jezusa zmienia naszą optykę, sprawia, że wszystko nabiera nowego sensu - ów pusty grób Jezusa "jest proroctwem wszystkich pustych grobów Dnia Ostatecznego, jest proroctwem naszego zmartwychwstania". Jest także zobowiązaniem, do bycia świadkiem Chrystusa Zmartwychwstałego, a to oznacza opowiedzenie się po stronie życia, prawdy i wiary.

Rezurekcja 2016 zdj1.jpg   Rezurekcja 2016 zdj2.jpg

Wideo z procesji Mszy Rezurekcyjnej (mgła)

Błogosławienie pokarmów wielkanocnych

Swiecenie pokarmow 2016.jpg

Wielka Sobota jest dniem nadziei i modlitewnego oczekiwania na Zmartwychwstanie spoczywającego w grobie Pana. W tym dniu, zwykle do południa, udajemy się do kościoła, aby poświęcić pokarmy przeznaczone na stół wielkanocny. Obrzędu błogosławienia pokarmów i napojów dokonuje kapłan albo diakon. Odmawia on modlitwy, błogosławi złożone pokarmy i kropi je święconą wodą, po czym pokarm ten staje się tzw. święconką.

Grób Pański 2016 link


 
Niedziela Palmowa w naszej parafii 2016 r.

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej, i rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. W ciągu wieków otrzymywała różne określenia: Dominica in palmis, Hebdomada VI die Dominica, Dominica indulgentiae, Dominica Hosanna, Mała Pascha, Dominica in autentica. Niemniej, była zawsze niedzielą przygotowującą do Paschy Pana. Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści ( por. Mt 21, 1-10; Mk 11, 1-11; Łk 19, 29-40; J 12, 12-19), a także rozważa Jego Mękę.

Niedziela Palmowa 2016 zdj 1.jpg     Niedziela Palmowa 2016 zdj 2.jpg

Więcej zdjęc pod tym linkiem

Droga Krzyżowa ulicami Parafii

W piątek 18.03.2016 r. parafianie zebrali się w przy kaplicy wieczorem o godzinie 19. Następnie wyszli na ulice znajdujące się na terenie parafii, modląc się, śpiewając, wznosząc prośby i rozważając Mękę Pańską.  Wspólna modlitwa pozwoliła parafianom na chwilę refleksji nad wagą rozpoczynającego się własnie Wielkiego Tygodnia, a atmosfera zadumy pomogła w duchowym przygotowaniu się do świąt. 

DK_2016_1.jpg    DK_2016_2.jpg

Więcej zdjęć pod tym linkiem

Boże Ciało 2015

Historia święta Bożego Ciała, sięga XIII wieku. Przyczyną jego ustanowienia były objawienia bł. Julianny z Comillon w pobliżu Lieage we Francji, która od 1209 roku miewała widzenia jasnej tarczy z widoczną na niej ciemną plamką. Interpretowano to jako brak wśród świąt kościelnych specjalnego dnia poświęconego czci Najświętszego Sakramentu. Pod wpływem tych objawień bp Robert ustanowił takie święto w 1246r. dla diecezji Lieage, a w 1264r. papież Urban IV ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Święto to jest przedłużeniem Wielkiego Czwartku – pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która we Wielki Czwartek nie może być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia.

    

Więcej zdjęć pod tym linkiem

Wideo z procesji można zobaczyć pod linkiem

 Msza Rezurekcyjna 2015

Uroczysta Msza Rezurekcyjna głosząca wszystkim o zmartwychwstaniu Chrystusa. Poranna Msza Rezurekcyjna poprzedzona jest uroczystą procesja z Najświętszym Sakramentem.
Następnie ksiądz trzykrotnym śpiewem oznajmia zmartwychwstanie Chrystusa. Idący w procesji ministranci niosą krzyż i figurę Zmartwychwstałego, kapłan zaś trzyma przed sobą monstrancję z Hostią. Procesja okrąża od zewnątrz kościół, głosząc wieść o zmartwychwstaniu. Procesja kończy się odśpiewaniem dziękczynnego hymnu.

     

 Więcej zdjęć pod tym linkiem


Święcenie pokarmów 2015

Spożywanie posiłku jest też czynnością świętą, dlatego modlimy się przed i po jedzeniu, a na największe święto Zmartwychwstania święcimy także pokarmy. W Wielką Sobotę wierni od rana przynosili do poświęcenia pokarmy, wśród nich jajka, wędliny i pieczywo. Przepełnieni wielkanocną radością, zasiadziemy po Mszy rezurekcyjnej do świątecznego stołu i  podzielimy się wzajemną życzliwością przy składaniu sobie życzeń. Nowe życie Zmartwychwstałego Pana symbolizuje poświęcone jajko, którym także dzieliliśmy się wzajemnie. Zwyczaj błogosławieństwa pokarmów wielkanocnych, mający swe korzenie we wczesnym średniowieczu, jest praktykowany współcześnie tylko w kilku krajach. Oprócz Polski zachowują go mieszkańcy południowej Austrii, południowych Niemczech, Słowenii i Słowacji.

    

To już tradycja, że tydzień przed Wielkim Piątkiem ulicami Ełku przejdzie Droga Krzyżowa. Jest to okazja do przygotowania się do świąt Wielkiej Nocy.

– To również czas refleksji i zadumy oraz możliwość zamanifestowania swojej wiary

INTENCJE

INTENCJE MSZALNE
na ten tydzień


Czytaj więcej 

Nowy rozkład Mszy Świętych

W niedzielę
  7.00 Msza św.
  9.00 Msza św.
11.00 Msza św.
12.15 Msza św. (w/g ogłoszeń)
18.00
Msza św. 


W dni powszednie

  7.00 Msza św.
18.00
Msza św. 
W czasie wakacji nie ma Mszy Św. o godz. 7.00

Godziny Pracy Kancelarii

Od 2 stycznia do końca lutego kancelaria z racji Kolędy czynna w godzinach 7.30-8.00

NABOŻEŃSTWA

GORZKIE ŻALE
- w niedziele o godz. 17.30  

DROGA KRZYŻOWA
– o godz. 17.30 dla dorosłych i dzieci
– o godz. 18.45 dla młodzieży i innych chętnych

ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
- w każdy I czwartek miesiąca po Mszy św. o godz. 7.00
- w każdy I piątek miesiąca po Mszy św. o godz. 18:00
- w każdą I niedzielę miesiąca o godz. 17:30

NOWENNA DO NMP NIEUSTAJĄCEJ POMOCY
– w każdą środę przed Mszą św.
   o godz. 18:00

MODLITWA RÓŻAŃCOWA 
– codziennie przed Mszą św. 
   o godz. 17:25
– w październiku, codziennie
   o godz. 17:30

GODZINKI KU CZCI NMP 
w każdą niedzielę o godz. 6.35

SPOWIEDŹ ŚWIĘTA 
– w trakcie Mszy św.

SAKRAMENT CHRZTU 
– Udzielany zasadniczo w każdą niedzielę roku podczas Mszy świętej o godz. 11.00 ale mogą być wyjątki dlatego termin chrztu wcześniej potwierdzamy

WYPOMINKI ZA ZMARŁYCH 
– w każdą niedzielę o 8:30